Eksperin’de Dikkat Edilmesi Gereken Bazı Kurallar Var Mı?

Hem uzman hem de üyelerin, hesaplarıyla ilgili bir iptal durumu yaşanmaması için aşağıda verilen bazı koşullara uymaları konusunda yüksek hassasiyet bekliyoruz.
 
 
Açık Fikirli Olunması
 
Görüşmek yapılacak konuyla ilgili ne varsa önceden belirtilmesinde fayda var. Ayrıca uzman ve üyelerin birbirine kaba ve kırıcı olmadan görüşmeleri beklenmekte.
 
Tam Zamanında Görüşmek
 
Zamana duyarlı olmak ve belirtilen zamanda bir yerde olmak karşı tarafa duyulan saygının göstergesidir. Uzman ve üyenin yapacakları görüşme için ayarladıkları saatte telefonda buluşmaları her şeyin sorunsuz ilerlemesini sağlayacaktır.
 
Seyyar Satıcılık Yok
 
Platformumuzda uzman olabilmenin belirli kriterleri var. Takdir edersiniz ki herkes uzman olamaz. Amacımız müşterilerimize kusursuz hizmet sunmak. Dolayısıyla burada yapılacak görüşmelerde üyeler/müşteriler uzmandan deneyimlerini ve yol göstericiliğini duymak ister klasik satıcı jargonları değil. Bu konuda gereken hassasiyetin gösterilmesi, arkasından birçok müşteriyi de getirmesini sağlayacaktır.
 
Hazırlanmak Çok Önemli
 
“Şans, fırsat ve hazırlıklı olmanın kesiştiği yerde ortaya çıkar” Seneca
 
Konuşmadan önce 10 dakikalık bir hazırlığı kesinlikle tavsiye ederiz. Düşüncelerinizi ve sorularınızı paylaşın ki konuşmadan maksimum verimi alabilin. Bu konuşmadan ne elde etmek istiyorsunuz? Bunları önceden oluşturarak zamanınızı en verimli şekilde kullanabilirsiniz.
 
Bürokrasiye Yer Yok
 
Eksperin’de resmi konuşmalar ve bürokrasi en son duymak istediğimiz şeyler. Sonuçta hepimiz arkadaşız. Konuşmalarda daha rahat ve doğal olabilmek için bunu dikkate almanızda fayda var.
 
Sizi İstiyoruz Şirketinizi Değil
 
Bazıları şirket hesabı açmaya çalışıyor veya açıyor. Ama maalesef biz bu şekilde çalışmıyoruz. Üyelerimiz sizin kim olduğunuzu bilmek istiyor şirketinizle ilgilenmiyor. Siz burada belirli konularda uzman olduğunuz için varsınız ve onların sizi tercih sebebi de bu. Profilinizde tabi ki şirketinizden bahsetmelisiniz. Ama şirketinizin ne yaptığından ziyade önemli olan şirkette sizin ne yaptığınızdır.