Eksperin Nasıl Çalışır?

1. Üye Ol 

Üye olmak oldukça basit ve ücretsizdir. İster bir uzman ile görüşmek isteyen bir üye olun, isterseniz de hizmet vermek isteyen bir uzman, yapmanız gereken bir hesap oluşturmaktır. Sonra belirleyeceğiniz ilk şey, uzman olarak hizmet vererek gelir elde etmek mi, yoksa sadece üye olarak uzmanlardan tavsiye, deneyim ve fikir almak mı? 

2. Uzmanları Bul ve Telefon Görüşmesi Ayarla


Arama kutucuğuna istediğiniz konu başlığını yazarak veya kategorilere giderek görüşmek istediğiniz konu ile ilgili olan uzmanı kolayca bulabilirsiniz. Uzmanla görüşme ayarlamak için,

a) Öncelikle görüşmek istediğiniz konu ile ilgili kısa bir açıklama gönderir,
b) Tahmini görüşme süresini (15, 30, 60 dakika) belirtir,
c) Görüşmek istediğiniz tarih ve saati en fazla 7 günü geçmemek üzere, 3 alternatifli olarak gönderirsiniz
d) Kredi kartı bilgilerinizi sisteme girersiniz. Eksperin.com, dakika ücreti ile sizin görüşmek istediğiniz dakikanın çarpımıyla ortaya çıkan görüşme tutarı için kartınızdan ön provizyon alır.
e) Uzmanlar en geç 72 saat içinde talebinize cevap vermek zorundadır. 72 saat içinde cevap gelmezse görüşme gerçekleşmez. (size yansıyan hiçbir ücret yoktur) Uzmanlar sizin gönderdiğiniz tarihlerden birini seçer veya kendine uyan başka alternatif tarihleri size bildirir. Bir tarihte karar kılınana kadar bu devam eder. İki taraftan biri istediği zaman görüşmeyi iptal edebilir.


3. Onay


Tarih ve saatte karar kılındığında, her iki tarafa da e-mail ve SMS ile bilgilendirme gönderilir. Bu bilgilendirmede, her iki tarafın görüşme yapmak için araması gereken telefon numarası ve görüşme için gerekli şifre (konferans odası giriş kodu) yer alır. Görüşme numarasını ve şifreyi ilave 3 kişiye kadar paylaşıp bir konferans görüşme ile bu kişilerin de sizin uzmanla yapacağınız görüşmeye ücretsiz olarak katılmasını sağlayabilirsiniz. 


4. Bağlan ve Konuş  


Belirlenen tarih ve saatte verilen numara aranıp şifre girildiğinde görüşme gerçekleşir. Böylece kendi kişisel numaranızı kimseyle paylaşmamış olursunuz. Görüşme tamamlandığında konuştuğunuz dakika kadar ücretlendirilirsiniz. Örneğin 15 dakikalık görüşme seçtiniz ama görüşmeniz 12 dakika sürdü. Kartınızdan 12 dakika karşılığı tutar çekilir. Eğer yapılan görüşme, görüşme süresini aşarsa, her aşan dakika için uzmanın dakika ücreti ilave edilir. Görüşme bittikten sonra uzman ile ilgili yaptığınız konuşmaya dair görüşlerinizi yazarak paylaşabilir ve uzmana reyting yıldızı verebilirsiniz.


Görüşme İsteğini Nasıl Gerçekleştirebilirim? (Üyeler için)
Aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz 


1. Üye Ol.


Eksperin üzerinden bir uzman ile telefon görüşmesi yapabilmeniz için öncelikle üye olmanız gerekir. Tamamen ücretsizdir. Üye olup profilinizi tamamladıktan sonra platformumuz üzerinden arama yaparak istediğiniz uzmanı bulabilirsiniz.


2. Uzmanını Bul. 


Uzmanlar anahtar kelimelerle profillerini oluşturduğundan tıpkı bir google araması gibi arama kutucuğuna istediğiniz konuyu yazarak uzmanlara ulaşırsınız. Veya kategoriler bölümünden istediğiniz konu başlığını seçtiğinizde o konuyla alakalı uzmanlar sıralanır. Ayrıca uzmanları favorilerinize alabilir daha sonra tekrar sayfalarına gidebilirsiniz.


3. Görüşmeyi Ayarla. 


Sizin için uygun uzmanı bulduktan sonra uzmanın profilinde yer alan “Görüşme Talep Et” butonuna basarak istekte bulunabilirsiniz. Daha sonra aşağıda yer alan detayları belirtmeniz gereken “Arama Detayları” sayfasına yönlendirileceksiniz.


 • Arama Sebebi. Çözmek istediğiniz sorun ve yaşadığınız problemle ilgili spesifik olmanızda fayda var.
 • Tahmini Görüşme Süresi. Bu, yalnızca görüşmenin kaç dakika sürebileceğiyle ilgili uzmana fikir vermesi için önemli. (Görüşme daha kısa veya daha uzun sürebilir. Uzmanın TL/dk. ücreti neyse ona göre ücretlendirilirsiniz)
 • Cep Telefonu Numarası. Numaranız yalnızca size görüşme ile ilgili SMS yoluyla bilgi gönderebilmemiz için gerekli. Görüşmeye 5 dakika kala otomatik olarak SMS ile bilgilendiriliyorsunuz. Bunun dışında numaranız güvende olup başka hiçbir kişi veya kurum ile paylaşılmamaktadır.

 • Görüşme Tarihi ve Saati. Uzmana görüşmek istediğiniz tarih ve saatleri 3 alternatif olacak şekilde gönderiyorsunuz. Burada, ayarlayabileceğiniz en uzun süre 7 gün. Daha sonra uzman size bu tarihler uygunsa onay veriyor, uygun değilse kendi için uygun tarih ve saatleri bildiriyor. Uzman 72 saat içinde size dönüş yapmak zorunda aksi takdirde görüşme iptal oluyor.

Kredi Kartı ile Provizyon. Uzmanın dakikalık ücreti ve sizin görüşme sürenize göre ortaya çıkan tutar için kartınızdan ön provizyon alınıyor. Görüşmeden önce kesinlikle görüşme tutarı çekilmiyor. Görüşme sonunda, gerçekleştirilen görüşme süresine göre hesaplanan tutar ön provizyona alınan toplam tutardan çekiliyor gerisi kartınızda serbest bırakılıyor. Yani konuştuğunuz kadar ödeme yapmış oluyorsunuz.                                                                                                                                                                                                                                                      

 • Görüşme Talebini Nasıl Alabilirim? (Uzmanlar için)
 • Uzman üyeliğiniz onaylanır onaylanmaz ve profiliniz tamamlandığında üyelerden görüşme talepleri almaya başlayabilirsiniz. Bir üye size görüşme talebi gönderdiğinde görüşmenin zamanını ayarlama, tekrar ayarlama yapma, iptal etme veya üye ile bağlantı kurma oldukça kolay. İşte adımlar;

   Size gönderilen görüşme tarihini kabul edebilirsiniz.

  Üyeden gelen tarih ve saatin size de uyması gerçekten harika olur. Şu şekilde onay verebilirsiniz.

  “Aramalarım”a Git > “Arama”ya Bas > “Kabul”e Bas 3 alternatifli tarihten biri için

  Size gönderilen görüşme tarihine alternatif tarih gönderebilirsiniz 

  Bazen üyelerden gelen tarih ve saatler size uymayabilir. Ama sorun değil. Size uygun 3 alternatifli tarihe kadar üyeye bildirimde bulunabilirsiniz. İşte adımlar; 

  “Aramalarım”a Git > “Arama”ya Bas > “Yeni Tarih”e Bas > Alternatif 3 tarih belirleyin > “Gönder”e Bas 

  Görüşmeyi iptal edebilirsiniz. 

  Bazı durumlarda, her ne kadar ideal bir durum olmasa da, sebep ne olursa olsun görüşme için uygun olmayabilirsiniz. Bu durumda görüşmeyi direk iptal edebilirsiniz. (şunu hatırlatmak isteriz, ne kadar çok görüşmeyi iptal ederseniz Eksperin arama motorunda o kadar altlarda yer alırsınız ve bir süre sonra hesabınızın silinmesi ile karşı karşıya kalabilirsiniz)

  “Aramalarım”a Git > “Arama”ya Bas > “Görüşme Yapamıyorum”a İn > Bir sebep belirt ve onayla

  Görüşme talebiyle ilgili daha fazla detay isteyebilirsiniz.

  Bazı durumlarda, görüşme konusuyla ilgili tereddütleriniz varsa (belki konuşmak istediği konu hakkında emin değilsiniz ya da yardım edemeyeceğinizi düşünüyorsunuz) onlara görüşmeden önce bir mesaj gönderebilirsiniz. Bu, görüşmenizin daha verimli geçmesini sağlayacağı gibi, daha yüksek reyting, Eksperin aramalarında daha geniş yer ve daha çok görüşme sağlayacaktır. Şöyle;

  “Aramalarım”a Git > “Arama”ya Bas > “Mesaj Gönder”e Bas > Mesajını Yaz > “Gönder”e Bas  

 • Nasıl Kayıt Olurum?  
 • Kayıt olmak oldukça kolay ve ücretsiz. Üye olarak kalabilir ya da uzman olmak için başvurabilirsiniz. 

  1. Uzman Olarak Nasıl Kayıt Olabilirim? 

  Eksperin’de uzman olduğunuzda verdiğiniz hizmetin sonucu olarak para kazanırsınız. Bununla birlikte alanınızda tanınırlığınız, bilinirliğiniz ve güvenilirliğiniz de artar.

  Her kayıt olan uzman olamaz. Başvuru sürecinden geçmeniz gerekmekte. 

  Hesabım sayfasından “Uzman Ol” butonuna tıkladığınızda başvuru için gerekli 5 basit adımı tamamladıktan sonra, 24 saat içinde başvurunuzun kabul olup olmadığına dair bir e-mail alacaksınız. Profilinizi tamamlayıp uzman olma onayınız geldikten hemen sonra görüşme yapmak için talepler almaya başlayabilirsiniz.    

  Eğer başvurunuz kabul edilmezse, tekrar başvurmak için hangi değişiklikleri yapmanız gerektiği ile ilgili e-mail alacaksınız. Değişiklikleri yapıp başvurunuzu güncellediğinizde, tekrar başvurabilirsiniz. 

  24 saat içinde başvurunuzla ilgili bilgilendirme alacaksınız. 

  2. Üye Olarak Nasıl Kayıt Olurum? 

  Eğer işiniz ve projenizle ilgili fikir, tavsiye, akıl ve danışmanlık arıyorsanız doğru yerdesiniz. Eksperin’de bir uzman arayabilmeniz için kayıt olmanız gerekmektedir. Tamamen ücretsizdir. 

  Profilinizi tamamladıktan sonra, platformumuzda istediğiniz uzmanı arayabilir ve ilk telefon görüşmenizi başlatabilirsiniz.